NAURU

OSTROV A FAKTY

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

ŽIVOT NA OSTROVE

 
   Ostrovania - Hospodárstvo - Turistika - Možné aktivity - Polohy a miesta - Ubytovanie - Symboly krajiny - Vtáky ostrova - Videogaléria - Fotografie

Nauru.sk vás víta na portály siete Cestovanie.biz
  Náš facebook:  Cestovanie  |  Zaujimavosti

SLOVENČINA - Nauru ENGLISH version - NAURU

  NEPREHLIADNITE
Zaujimaví miesta - NAURU Zvyšky II. svetovej vojny
Mnohé miesta vojna poznačila, ale asi málo kto by čakal, že poznačí aj miesta na celkom odvrátenej strane sveta, v Tichomorí. Dodnes je na ostrove možno nájsť viacero
Zaujímavé miesta NAURU Jazero Buada
Na západnej strane ostrova vo vnútrozemí sa nachádza vodná plocha, tzv. lagúna Buada. V jej okolí si svoje miestočko našli majetnejší obyvatelia ostrova..
 
  NAURU - STRUČNE
Nauru je zaujímavý malý ostrov v Tichomorí. Je svetovo najmenším ostrovným štátom sveta a obývanosťou je druhý hneď za Vatikánom. Leží v Mikronézií, čo je skupina ostrovov nie až tak ďaleko od Austrálie.
 
     
  HLAVNÉ MENU     HLAVNÉ MENU
   - Nauru
   - Ostrov a fakty
   - Ostrovania
   - Hospodárstvo
   - Turistika
   - Zaujímavé miesta
   - Možné aktivity
   - Polohy a miesta
   - Ubytovanie
   - Symboly krajiny
   - Vtáky ostrova
   - Ako sa tu žije
   - Videogaléria

 

 
 
  REKLAMA
 

 

Hospodárstvo
Ostrovné hospodárstvo ne je príliš rozvinuté. Základným dôvodom je práve nízka rozloha a záujem miestnych príliš neprerábať tvar ostrova, nebudovať priemysel, ktorý by mohol malej rozlohe uškodiť. Základnou zložkou hospodárstva je ťažba fosfátov, presnejšie trusu morských vtákov, zvaný guano. Na ostrove teda funguje skôr dovoz, ako vývoz. Významné meno tu má spoločnosť Nauru Phosphate Corporation, dnes známa ako RonPhos. Nauruská vláda zriadila fond Nauru Phosphate Royalties Trust, kam investuje časť pre budúcnosť a dôchodky ostrovanov, keď nebude na ostrove už žiadna možnosť ťažby guana.

GUANO mining

V Austrálii v meste Melbourne na ulici Collins Street stojí budova Nauru. Vláda ostrova si kúpila pozemok a vybudovala obchodné centrum ako súčasť ich zámeru investovať a podieľať sa na medzinárodnom obchode. Pre viaceré problémy, ktoré súviseli s podvodmi, alebo osekávaním tohto pozemku pre účely budovania cesty, sa nakoniec stala nehnuteľnosť nie až tak zisková a v roku 2004 celú výškovú budovu Nauru predalo.
Ostrov je viac menej závislý na zahraničí a má ekonomické problémy. Pomôcť mu teda môžu určite investície zo zahraničia a dobré obchodné partnerstvá.

Na nie príliš dobrej úrovni bol rozvinutý cestovný ruch. Ten sa pomaly dostáva na lepšiu úroveň, no hlavne ostrov má len dva hotely – hotel Menen a OD-N-Aiwo hotel. Pokiaľ ste po roku 1990 zatúžili po pase cudzej krajiny, mohli ste si ho kúpiť v Nauru a byť tak občanom ostrova. Tento ťah prilákal do krajiny, respektíve záujem o doklady rôznych podvodníkov ale aj nadšencov. Ostrov sa dokonca v roku 1990 stal aj daňovým rajom a licenciu na vznik banky vláda predávala už za 25 000 USD. Medzinárodné skupiny pôsobiace v oblasti finančníctva a medzinárodnej ekonomiky to považovalo za neprípustné, aby sa ostrov stal neresiskom prania špinavých peňazí.

Tichomorsko-austrálska väznica na Nauru
Na ostrove v roku 2001 vybudovali medzinárodnú väznicu, ktorá slúžila ako záchytné miesto pre väzňov a utečencov. Miesto dávalo prácu takmer 100 Nauručanom. Väznicu vybudovala Austrália a zároveň sa podieľala na hospodárení. Nová vláda v roku 2007 označila túto väznicu za nepotrebnú a bola zrušená, čím prišli o prácu ďalší Nauručania.

LETISKO a lietadlá

AIR Nauru
Letecká spoločnosť Air Nauru je národnou leteckou spoločnosťou ostrovnej republiky. Z počiatku boli prevádzkované lety medzi Nauru a Brisbane. Zmenila sa vtedy možnosť dopravy z jedinej lodnej na aj možnosť leteckej. Od roku 1983 disponovala spoločnosť dvoma Boeingmi 727 a 737. Spoločnosť vlastnená štátom bola niekoľko krát v problémoch a momentálne operuje s dvoma lietadlami Boeing 737. Lieta na ostrovy v Tichomorí a do Austrálie. Medzi ostrovy, kam lietadlo mieri vo svojich pravidelných linkách nájdeme Šalamúnove ostrovy a ostrov Honiara, Kiribati a ostrov Tarawa alebo Fidži s ostrovom Nadi.
 

 
 

 

 

   PARTNERSTVO      REKLAMA    COPYRIGHT a KONTAKT
Zaujimavosti.net
Novinky zo sveta, zábavné články, témy, cestopisy, katastrofy, filmy, súťaže a iné. http://www.zaujimavosti.net
Slovenciny.com
Slovenské preklady PC hier, downloady, novinky a recenzie http://www.slovenciny.com
Cestovanie.net
Cestovateľský magazín, destinácie sveta, cestopisy a zaujímavé miesta sveta. www.spravy.info

© 2011 - Naetoo webdesign, server Cestovanie.biz
© 2011 - Fotografie, Grey Ding.

Všetky práva vyhradené. Akékoľvek použitie materiálov z týchto stránok bez vedomia a súhlasu autorov stránok je zakázané. Obsah stránok je vlastný.

kontakt:  nauru (a) cestovanie.biz

Stránky sú súčasťou siete www.cestovanie.biz
v partnerstve s
www.cestovanie.net a www.cestovanie.pro