NAURU

OSTROV A FAKTY

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

ŽIVOT NA OSTROVE

 
   Ostrovania - Hospodárstvo - Turistika - Možné aktivity - Polohy a miesta - Ubytovanie - Symboly krajiny - Vtáky ostrova - Videogaléria - Fotografie

Nauru.sk vás víta na portály siete Cestovanie.biz
  Náš facebook:  Cestovanie  |  Zaujimavosti

SLOVENČINA - Nauru ENGLISH version - NAURU

  NEPREHLIADNITE
Zaujimaví miesta - NAURU Zvyšky II. svetovej vojny
Mnohé miesta vojna poznačila, ale asi málo kto by čakal, že poznačí aj miesta na celkom odvrátenej strane sveta, v Tichomorí. Dodnes je na ostrove možno nájsť viacero
Zaujímavé miesta NAURU Jazero Buada
Na západnej strane ostrova vo vnútrozemí sa nachádza vodná plocha, tzv. lagúna Buada. V jej okolí si svoje miestočko našli majetnejší obyvatelia ostrova..
 
  NAURU - STRUČNE
Nauru je zaujímavý malý ostrov v Tichomorí. Je svetovo najmenším ostrovným štátom sveta a obývanosťou je druhý hneď za Vatikánom. Leží v Mikronézií, čo je skupina ostrovov nie až tak ďaleko od Austrálie.
 
     
  HLAVNÉ MENU     HLAVNÉ MENU
   - Nauru
   - Ostrov a fakty
   - Ostrovania
   - Hospodárstvo
   - Turistika
   - Zaujímavé miesta
   - Možné aktivity
   - Polohy a miesta
   - Ubytovanie
   - Symboly krajiny
   - Vtáky ostrova
   - Ako sa tu žije
   - Videogaléria

 

 
 
  REKLAMA
 

 

Ostrov a fakty

Island II. WORLD WAR

Ako sa tu už spomína, ostrov je veľký len 21 km2. Má viac menej oválny, aj keď nepravidelný tvar. Leží v juhozápadnej časti Tichého oceánu a zo svetadielov je k nemu najbližšia Austrália. Tá sa tiež podieľa v rôznom smere na hospodárskom vývoji ostrova. Najbližšie je k ostrovu súostrovie Kiribati.

Ostrov je z geologického hľadiska vytvorený koralovou činnosťou, výrazne je zastúpený vápenec. V súčasnosti ho aj obklopuje koralové podložie, obklopujúci koralový útes v mori oddeľuje pieskovú pláž od hlbokého mora. Napriek prítomnosti koralu sa na ostrove nachádza niekoľko voľnejších prístavných plôch pre ukotvenie menších a stredných lodí
 
Oblasť na ostrove zvaná Buada Lagoon je využívaná poľnohospodársky na pestovanie ovocie a zeleniny, ale tiež pestujú tvrdú drevinu zvanú Calophyllum inophyllum, čo je ihličnan odolný horúcim teplotám. Drevina je pri malej veľkosti použiteľná ako okrasná, no pri väčšom raste je pre svoju tvrdosť využívaná v staviteľstve a pri stavbe lodí. Miestni strom nazývajú Taman a jeho pestovanie je rozšírené v takmer celej oblasti tejto časti Tichého oceánu až po Afriku.
Ťažba guána poznačila celý ostrov. Ťažbe v minulosti ustúpila úrodná pôda, zničili sa niektoré niekoľko metrové skaly. Pri ťažbe okúsila aj dovtedy nedotknutá príroda znečistenia. Dnes sa však krajina obnovuje a tiež existuje niekoľko programov, ktoré zabezpečujú vyčistenie a obnovu krajiny, zároveň zmierňujú následky viac ako sto rokov trvajúcej ťažby. Zahraniční pracovníci ťažby priniesli náboženstvo sekty svedkov Jehovových. Jeho vplyv na ostrove bol však minimálny. Sekta a jej vyznanie tiež nepatrilo medzi povolené náboženstvá.

LAND OF NAURU ©NAURU.sk

Sladkej vody je na ostrove málo. Jej zásoby nie sú veľké a závisia od zrážok. Voda sa tu zberá zo striech a filtruje. Fungujú však aj odsoľovacie zariadenia využívajúce morskú vodu. Počas neskorej jesene až do konca zimy prebieha monzúnové obdobie. Endeický je tu druh močiarového vtáka Acrocephalus rehsei, ktorý žije len tu. Vzhľadom k svojej ojedinelosti a vzácnosti je chránený a zapísaný na zozname IUCN. Vlastných pôvodných cicavcov v krajine nenájdeme. Skôr psov mačky a iné zvieratá, ktoré si tu doniesol človek sám. Medzi škodcov, ktorí sa sem dostali neúmyselne podobne, ako azda na každom ostrove v okolí, je ázijský, alebo skôr polynézsky potkan, pôvodne žijúci od Filipín po Nový Zéland. Jeho výskyt je bežný, ako u nás myši a iné podobné zvieratá.

Birds of Nauru

Najvyšší bod na ostrove je vysoký 71 metrov nad morom a volá sa Command Ridge. Pomenovanie Veliteľský hrebeň vzniklo zrejme z II. svetovej vojny, ktorá ostrov poznačila. Aspoň v tej miere, že dodnes môžete objavovať vraky vojenskej techniky a vojenské bunkre na pobreží.

Bunkres, hoods II. world war relic  Nauru island © nauru.sk

Na ostrove nemajú denník. Noviny Mwinen Ko sú dvojtýždenníkom. Na ostrove funguje štátna televízia vysielajúca okrem vlastných správ, reklám a oznamov tiež austrálske a novozélandské spravodajstvo, filmy a seriály. Nechýba ani rozhlas, alebo skôr predĺžené vysielanie rádia BBC a iných rádií z Austrálie.
 

 
 

 

 

   PARTNERSTVO      REKLAMA    COPYRIGHT a KONTAKT
Zaujimavosti.net
Novinky zo sveta, zábavné články, témy, cestopisy, katastrofy, filmy, súťaže a iné. http://www.zaujimavosti.net
Slovenciny.com
Slovenské preklady PC hier, downloady, novinky a recenzie http://www.slovenciny.com
Cestovanie.net
Cestovateľský magazín, destinácie sveta, cestopisy a zaujímavé miesta sveta. www.spravy.info

© 2011 - Naetoo webdesign, server Cestovanie.biz
© 2011 - Fotografie, Grey Ding.

Všetky práva vyhradené. Akékoľvek použitie materiálov z týchto stránok bez vedomia a súhlasu autorov stránok je zakázané. Obsah stránok je vlastný.

kontakt:  nauru (a) cestovanie.biz

Stránky sú súčasťou siete www.cestovanie.biz
v partnerstve s
www.cestovanie.net a www.cestovanie.pro