NAURU

OSTROV A FAKTY

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

ŽIVOT NA OSTROVE

 
   Ostrovania - Hospodárstvo - Turistika - Možné aktivity - Polohy a miesta - Ubytovanie - Symboly krajiny - Vtáky ostrova - Videogaléria - Fotografie

Nauru.sk vás víta na portály siete Cestovanie.biz
  Náš facebook:  Cestovanie  |  Zaujimavosti

SLOVENČINA - Nauru ENGLISH version - NAURU

  NEPREHLIADNITE
Zaujimaví miesta - NAURU Zvyšky II. svetovej vojny
Mnohé miesta vojna poznačila, ale asi málo kto by čakal, že poznačí aj miesta na celkom odvrátenej strane sveta, v Tichomorí. Dodnes je na ostrove možno nájsť viacero
Zaujímavé miesta NAURU Jazero Buada
Na západnej strane ostrova vo vnútrozemí sa nachádza vodná plocha, tzv. lagúna Buada. V jej okolí si svoje miestočko našli majetnejší obyvatelia ostrova..
 
  NAURU - STRUČNE
Nauru je zaujímavý malý ostrov v Tichomorí. Je svetovo najmenším ostrovným štátom sveta a obývanosťou je druhý hneď za Vatikánom. Leží v Mikronézií, čo je skupina ostrovov nie až tak ďaleko od Austrálie.
 
     
  HLAVNÉ MENU     HLAVNÉ MENU
   - Nauru
   - Ostrov a fakty
   - Ostrovania
   - Hospodárstvo
   - Turistika
   - Zaujímavé miesta
   - Možné aktivity
   - Polohy a miesta
   - Ubytovanie
   - Symboly krajiny
   - Vtáky ostrova
   - Ako sa tu žije
   - Videogaléria

 

 
 
  REKLAMA
 

 

Symboly krajiny
Každá krajina má svoju identitu, hymnu aj vlajku. Pod vlajkou vystupuje v zahraničí ako aj doma. Hymna je zas piesňou a symbolom pre uši.

Vlajka
Vlajka ostrova Nauru vznikla po získaní nezávislosti aj vďaka miestnemu výberu z návrhov. Prijali ju v deň osláv nezávislosti 31. januára 1968. Výrazná modrá farba na vlajke predstavuje more ale aj jasné nebo. V strede približne v jednej 22-tine v strede pretína horizontálne vlajku zlatý pruh predstavujúci rovník. Ostrov sa nachádza jeden stupeň pod rovníkom a tak aj je ostrov predstavený hviezdou na vlajke belej farby. Biela hviezda má 12 cípov - tie predstavujú dvanásť kmeňov, ktoré na ostrove pôvodne žili, avšak počas II. svetovej vojny dva z nich celkom vymreli. Biela farba hviezdy predstavuje fosfáty, ktoré dávali miestnemu obyvateľstvu obživu a prácu. Rozmery vlajky sú v pomere 1x výška = 2x šírka.

NAURU FLAG

Erb
Na erbe krajiny sa nachádza celkovo 7 farieb mimo bielej. Dominuje horný nápis názvu ostrova NAOERO s hviezdou predstavujúcou ostrov známou už z vlajky. Na každej strane je vetva z pier v modrej farbe v domorodom štýle a v strede sa nachádza hlavné telo erbu lemované palmovými listami. V strede sa nachádza na zlatom mriežkovanom podklade trojuholník s krížom a pod ním v rozdvojenej časti sa nachádza fregatovitý morský vták na červenom bydle a na druhej strane na modrom pozadí vetvička stromu Calophyllum. Dole je nápis God’s Will First.

Hymna krajiny
Nechýba samozrejme ani hymna. U nich je pieseň ostrova Nauru známa ako Nauru Bwiema. Autorom hudby je Laurence Henry Hicks (1912-1997) a autorkou textu Margaret Hendrie (1924–1990). Ich spolupráca znamenala spoluprácu Nauru a Austrálie. Henry Hicks bol totiž Austrálčan a Margaret bola Nauručanka, píšuca aj v rodnej Nauručtine. Hymna vznikla v roku 1968, predstavená rok po vyhlásení nezávislosti.Nauru bwiema, ngabena ma auwe.
Ma dedaro bwe dogum, mo otata bet egom.
Atsin ngago bwien okor, ama bagadugu
Epoa ngabuna ri nan orre bet imur.
Ama memag ma nan epodan eredu won engiden,
Miyan aema ngeiyin ouge,
Nauru eko dogin!


Živá príroda a jej symboly
Nauru má svoje symboly aj v živej prírode. Tým rastlinným symbolom je kvitnúci stále zelený strom Calophyllum. Jeho silná vrdá drevina bola aj stále je bohato využívaná v lodiarstve, pri stavbe a v ďalších odvetviach drevospracujúceho priemyslu. Calophyllum sa nachádza aj v erbe krajiny. Medzi symbolmi je aj fregatovitý vták.
 

 
 

 

 

   PARTNERSTVO      REKLAMA    COPYRIGHT a KONTAKT
Zaujimavosti.net
Novinky zo sveta, zábavné články, témy, cestopisy, katastrofy, filmy, súťaže a iné. http://www.zaujimavosti.net
Slovenciny.com
Slovenské preklady PC hier, downloady, novinky a recenzie http://www.slovenciny.com
Cestovanie.net
Cestovateľský magazín, destinácie sveta, cestopisy a zaujímavé miesta sveta. www.spravy.info

© 2011 - Naetoo webdesign, server Cestovanie.biz
© 2011 - Fotografie, Grey Ding.

Všetky práva vyhradené. Akékoľvek použitie materiálov z týchto stránok bez vedomia a súhlasu autorov stránok je zakázané. Obsah stránok je vlastný.

kontakt:  nauru (a) cestovanie.biz

Stránky sú súčasťou siete www.cestovanie.biz
v partnerstve s
www.cestovanie.net a www.cestovanie.pro